Kako izabrati grejno telo? – ShopNaKlik.rs – VOZILA

Pred svaku grejnu sezonu smo preplavljeni oglasima, neodoljivim ponudama i prilikama koje ne smemo propustiti. Puno je informacija i tehničkih podataka koji najčešće unesu zabunu umesto da nam pomognu u odabiru uređaja koji najviše odgovara našim potrebama, navikama i uslovima života. Bilo da zanavljamo postojeća grejna tela, renoviramo dom ili tek gradimo, veoma je važno poznavati specifičnosti i dobre i loše strane svakog grejnog sistema dosupnog na tržištu Srbije.

Radijatori i grejalice

Jednostavnost upotrebe, male dimenzije i prenosivost ih i dalje čine primamljivim izborom za sve one kojima su potrebni kao pomoćno grejno telo. Mnogo je modernih grejalica i radijatora na tržištu koji svojm dizajnom, ali i potrošnjom manjiom od uobičajene privlače sve veći broj kupaca i zadovoljnih korisnika.

Često se postavlja pitanje koja snaga radijatora je potrebna za određenu sobu?

Preporuka stručnjaka je da treba uzeti u obzir i faktore kao što su broj prozora, struktura zastakljivanja, lokacija prostorije, debljina zidova, Za okvirnu procenu možete koristiti i proračun na osnovu površine, ali uvek odaberite prvo veće grejno telo zbog većeg koeficijenta sigurnosti.

Površina (m2) Snaga (W)
 5 – 10 750
 10 – 12 1000
 12 – 15 1500
 15 – 20 2000
 120 – 25 2500

Panelni radijator 2

Centralno i etažno grejanje

Centralno i etažno grejanje verovatno najčešće izazivaju nedoumice, iako u svojoj suštini imaju istu tehnološku osnovu. Oba termina označavaju tip grejanja kod koga se toplotna energeija proizvodi u centralnoj jedinici sistema, a zatim distribuira do samih grejnih tela – radijatora. Kod nas se, ipak, centralnim grejanjem smatra takozvano grejanje na daljinu, kada se toplotna energija od toplana dovodi do naših stanova. Etažno grejanje se povezuje sa centralnim kotlovima smeštenim u privatnim stambenim jedinicama, kućama ili zgradama.

Danas imamo više vrsta kotolova, a razlikuju se pre svega po gorivu koje koriste za stvaranje toplotne energije. Mogu biti električni, gasni, na tečna ili čvrsta goriva.

Oba sistema grejanja imaju svoje prednosti i nedostatke. Osnovna prednost centralnog grejanja je pre svega usklađena temperatura u svim prostorijama gde su instalirani radijatori. Dodatna pogodnost je i to što ne moramo brinuti oko otklanjanja eventualnih kvarova, jer je to deo redovnog posla ljudi zaposlenih u toplanama na održavanju sistema. Sa druge strane, račune moramo plaćati tokom cele godine, a ne samo za vreme grejne sezone. Ne možemo se ni privremeno isključiti sa daljinskog grejanja i time smanjti troškove kada nismo u stanu. Daljinsko grejanje, uzimajući sve u obzir, ipak ima ima više prednosti nego mana, i u slučaju dobre izolacije stambene jedinice može biti veoma isplativ način grejanja.

Radijator

Etažno grejanje nudi svu fleksibilnost, od pune kontrole nad periodom grejanja tokom dana, preko određivanja ciljne temperatura do mogućnosti privremenog isključivanja grejanja kada smo odsutni. To ima i svoju cenu, pa se tako sami moramo starati o održavanju sistema, otklanjanju kvarova i nabavci i dopremi energenata. Potreban je i zaseban prostor za skladištenje energenata. Moderni kotlovi donose nove mogućnosti kontrole i podešavanja, pa etažno grejanje može biti pravi izbor kod stambenih jedinica sa dobrom izolacijom.

Termoakumulacione peći (TA)

TA peći se masovno koriste već decenijama u stanovima i kućama gde centralno grejanje nije dosupno. Pružaju fleksibilnost jer se po potrebni mogu uključivati i isključivati sa mreže, jednostavne su za montiranje i korišćenje. Iako TA peći veće snage mogu zauzeti dosta korisnog prostora u prostorji koju greje, vrlo često su prvi izbor zbog svoje dugovečnosti, jednostavnog održavanja i načina rada.

Termoakumulacione peći rade tako što toplotnu energiju akumuliraju i postepeno odaju prostoru oko sebe preko svojih spoljnih površina. Može se uključiti i ugrađeni ventilator ako je potrebno brže zagrejati prostor.

TA pec

TA peći svakako nisu bez mana. Tokom grejne sezone dolazi do značajnog porasta troškova za električnu energiju, a naročito ako postoji potreba da se energija akumulira i tokom dana po skupljoj tarifi.

Klima uređaji

Klima uređaji se najčešće povezuju sa letnjim periodom i visokim temperaturama. Moderne klime, međutim, prestavljaju i sasvim dobra grejna tela, posebno u prelaznom periodu. Klima uređaji se grubo mogu podeliti na klasične i inverterske.

Klasični klima uređaji su najpovoljniji, naročito oni kod kojih nema naprednog podešavanja. Najčešće rade do spoljne temperature do -5°C. Malo kvalitetniji i skuplji uređaji poseduju i grejne kablove i termostat, a mogu raditi i pri nižim spoljnim temperaturama, do -10°C.

Inverterske klime se odlikuju boljom i dosta preciznijom kontrolom temperature. Dodatna prednost je i to što mogu raditi i na vrlo niskim temperaturama, čak do -18°C.

Osnovna prednost klima uređaja je relativno mala potrošnja električne energije u odnosu na druga grejna tela, naročito u prelaznom periodu. Napredniji modeli se mogu programirati da se automatski uključuju i isključuju u zadato vreme i ne zauzimaju prostor. Kao nedostatke možemo navesti otežano grejanje ili čak prestanak grejanja pri niskim temperaturama, ali i to što je za svaku prostoriju potrebno instalirati klima uređaj, što dosta podiže ukupnu cenu.

Klima

Podno grejanje

Podno grejanje se često smatra luksuzom, iako to realno nije. U svetu se koristi decenijama, mada se i kod nas sve češće koristi. Najzastupljenije je u novim stambenim jedinicama, kada se već tokom projektovanja proračunaju zahtevi i potrebna snaga.

Kao osnovnu prednost podnog grejanja možemo navesti izjednačenu temperaturu u cenom domu, i višak prostora dobijen postavljanjem grejača ispod parketa. Deca se slobodno mogu igrati i sedeti kako na parketu, tako i na pločicama, bez zebnje da će se prehladiti.

Podno grejanje

Ni podno grejanje nije bez mana. Pre svega se to odnosi na visinu početne investicije prilikom ugradnje, odnosno potrebom za infrastrukturnim radovima i podizanjem u stanu. Mora se voditi računa i o kvalitetnoj hidroizolaciji, kao preduslovu za bezbedan rad.



Source link

Možda vam se svidi

More From Author

+ There are no comments

Add yours